Obsah této stránky byl přeložen do češtiny automatickým překladem. Původní verze je v angličtině. Děkujeme za pochopení.
Koncept hotových jídel na míru konkrétním zákazníkům se posunul od tradičních kulinářských zážitků nebo návštěv obchodů s potravinami k bezproblémovému procesu objednávání a doručování rozmanitých pokrmů, čímž se konvenční stravování v restauracích dostalo na okraj společenské praxe konzumace jídla.
Trh s dodávkami hotových jídel se významně rozšířil, k čemuž přispěla i celosvětová pandemie. Malé podniky se často obracejí na služby takzvaných "stínových kuchyní", aby uspokojily své stravovací potřeby.
Tento nově vznikající trend v gastronomii umožňuje podnikatelům značně rozšířit svou geografickou spotřebitelskou základnu. Stejný princip platí i pro výrobu jídla za letu, lišící se především rozsahem. Zřízení tmavé kuchyně je někdy tak jednoduché jako začlenění několika malých varných konvic do kuchyně. Častěji se však pro tento podnikatelský model lépe hodí profesionální kuchyně vybavená specializovanými zařízeními, jako je např. průmyslové pánve, blanchers, varné konvice, Systémy Cook and Chill, kompaktní dopravníkové fritézy a fritézy pro segment HoReCa, jakož i vakuové fritézy pro zdravé občerstvení a mnoho dalšího.
Klíčovým požadavkem na vybavení je v této souvislosti zachování čerstvosti zpracovávaného produktu, která zůstává zachována i při delším skladování. Zařízení, jako je systém Cook and Chill, ztělesňují tuto metodiku, kdy je výrobek uveden do stavu "téměř připravený ke konzumaci", což připomíná koncept al dente při přípravě těstovin. Poté výrobek projde rychlým zchlazením, zabalením, zmrazením a následnou distribucí. Tato metoda tepelného zpracování se často používá při vaření obilovin, zeleniny, ryb, masa, karbanátků a různých dalších potravinářských výrobků.